Sağlık

Regl Gecikmesinin Nedenleri

adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesinin sebepleri, adet kaç gün gecikir, adet düzensizliği, regl gecikmesi
Cansel Topal

Adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesinin sebepleri, adet kaç gün gecikir, adet düzensizliği, regl gecikmesi

Adetinizin gecikmesine, kullandığınız ilaçlar, yoğun stres altında kalma, geçirmiş olduğunuz hastalıklar, aşırı uykusuzluk veya yorgunluk sebep olabilir. Bu yüzden adet gecikmesi yaşadığınız zaman özellikle hamile olduğunuzu sakın düşünmeyin. Eğer hamile olabileceğinizden şüphe duyuyorsanız idrar veya kan testi yaptırarak sonucu en kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Fakat diyelim ki hamile olmamanıza rağmen hala adet olmuyorsanız bunun bir çok nedeni olabilir. Öncelikle telaş yapmanıza hiç gerek yok. Uykusuzluk veya stres gibi birçok basit sebepten dolayı adet gecikmesi yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey içerisinde bulunduğunuz durumu değerlendirmek olacaktır. Eğer yakın zamanda bir hastalık geçirdiyseniz ve adetinizi etkileyen ilaçlar kullandıysanız bir süre beklemelisiniz. Eğer hala adet olmama gibi bir durum söz konusu oluyorsa en kısa süre içerisinde bir doktora görünmeniz gerekiyor. Sayacağımız sebepler eğer adet gecikmesinde rol oynamadığını düşünüyorsanız ve bundan şüphe ediyorsanız derhal uzman bir doktor tarafından muayene olmanız gerekiyor.

Geçirilen hastalıklar

Kısa veya uzun süreli olsun birçok hastalık adet gecikmesine sebep olabiliyor. Hastalık döneminde adet olmuyorsanız ve hastalığınız geçtikten bir süre sonra adet olduysanız bilmelisiniz ki adet gecikmesinin sebebi geçirdiğiniz hastalıktan dolayıdır. Hastalığınız iyileştikten sonraki dönemlerde adetiniz normal düzenine geri dönecektir.

Kullanılan İlaçlar

Düzenli olarak kullandığınız veya daha önce kullanmış olduğunuz ilaçların adet gecikmesine yol açıp açmadığını biliyorsunuzdur. Fakat daha önce hiç kullanamadığınız yeni bir ilaç kullanıyorsanız ve ilacı kullanmaya başladıktan sonra adet gecikmesi yaşamaya başladıysanız korkulacak bir şey yok demektir. Adet gecikmesinin sebebi çok büyük ihtimalle kullandığınız ilaçtan dolayı olmuş olabilir. Fakat kullandığınız ilacın yan etkileri için doktorunuzdan bilgi almanızda fayda vardır.

Aşırı Stres Altında Olma

Stres altında olmanız adet gecikmesine aşırı derecede etki edecektir. Eğer aşırı stres altında olursanız bir süre sonra vücudunuz GnRH hormonunun seviyesini azaltmaya başlayacaktır. GnRH hormonu, cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran bir hormondur. GnRH hormonun azalması adet olmamanıza ve yumurtlamamanıza sebep olacaktır. Eğer sürekli stres altında oluyorsanız bir an önce yaşadığınız stresten kurtulmanız gerekecektir. Aşırı stres ayrıca bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir.

Günlük yaşamdaki değişiklikler: Uzun süreli çalışma, rutin ve düzenli programınızda değişiklik yapmak, biyolojik saatinizi etkileyebilir. Adetinizin gecikmesinin nedeni, çok uzun saatlerinizi işyerinde geçirerek uykusuz kalmanız olabilir. adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesinin sebepleri, adet kaç gün gecikir, adet düzensizliği, regl gecikmesi

adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesinin sebepleri, adet kaç gün gecikir, adet düzensizliği, regl gecikmesi

Günlük Rutinin Değişmesi

Eğer düzenli bir yaşama sahipseniz ve rutin hayatınızda değişiklik yapıyorsanız bu adet gecikmesine yol açabilen sebepler arasındadır. Yaptığınız kahvaltıların saati, öğle yemeğinizi geciktirmeniz ve uyku düzeninizin bozulması bunlardan biridir.

Şişmanlık veya Zayıflık

Çok fazla kilolu olmak hormonsal yönden adet gecikmesine sebep olacaktır. Ayrıca burada durum tam tersi de olabilir. Çok fazla kilo vermeniz durumunda hormonlar normale dönmek yerine daha fazla dengesizleşecektir. Fazla kilolarınızdan kurtulmalı veya gerekli kiloya ulaşana kadar kilo almalısınız. Aksi taktirde adet bozukluğu yaşamanız ihtimaller arasındadır. adet gecikmesinin nedenleri
Menopoza Geçiş Dönemi: Perimenopoz
Üreme döneminden, üretken olmadığınız döneme yapılan zamana perimenopoz adı verilmektedir. Bu dönem adet gecikmesi yaşanabilir veya daha sık adet olursunuz.

Menopoz Dönemi

Menopoz dönemi, kadınları artık adet görmediği ve yumurtlamadığı döneme verilen isimdir. Her kadın menopoza doğal bir şekilde girer. Eğer menopoz döneminde rahim aldırmak istiyorsanız cerrahi yöntemlere başvurabilirsiniz. adet gecikmesinin nedenleri

Hamilelik

Adet gecikmelerinin sebeplerinden bir diğeri ise hamileliktir. İdrar veya kan testi ile hamile olup olmadığınızı kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz. İdrar ve kan testleri vücudunuzda bulunan hCG hormonun olup olmadığını test eder. Eğer testlerde hCG hormonu vücudunuzda bulunuyorsa hamilesiniz demektir. Eğer yaptığınız hamilelik testi pozitif çıkarsa en kısa süre içerisinde doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Eğer doğum kontrol testiniz negatif çıktıysa, bir iki hafta sonra tekrardan hamilelik testi yaptırabilirsiniz. Eğer yaptığınız ikinci hamilelik testi de negatif çıktıysa hamile değilsinizdir. Fakat tüm bunlara rağmen hala adet gecikmesi yaşıyorsanız, doktora görünmeniz gerekiyor. Bu noktada fiziksel muayene gerekiyor. Sizi muayene eden doktor gerekli kan testlerini yaptıktan sonra size en uygun ilacı verecektir. İlaç tedavisi sayesinde adetiniz çok kısa bir süre içerisinde normale dönecektir.

Anahtar Kelimeler: Adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesinin sebepleri, adet kaç gün gecikir, adet düzensizliği, regl gecikmesi

Yazar Hakkında

Cansel Topal

Cansel Topal

Uzun süredir dijital pazarlama ve SEO ile ilgili çalışmalar yapıyorum. Bilgim dahilinde olan her şeyi insanlarla paylaşmayı seviyorum. Çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır. İnteraktif Adam sayesinde bir çok insana en doğru bilgiyi vermeyi amaçlıyorum.

Yorum Yap